Marża bukmacherska – co to jest, jak się ją oblicza, gdzie najniższa?

Każdy, kto miał do czynienia z bukmacherami i obstawianiem u nich zakładów, wie jak częstym argumentem przy rejestracji konta jest niska marża. Po przeczytaniu tego tekstu, będziesz wiedzieć, czym jest marża bukmacherska, jak ją obliczyć i u których bukmacherów jest najniższa. Pamiętaj, że nie zawsze powinien być to jedyny czynnik decydujący o wyborze danej spółki. Czasem zaufanie, dobre opinie i czas istnienia bukmachera na rynku mogą przeważyć o wyborze bukmachera z wyższą marżą. W większości przypadków jednak, szczególnie gdy dopiero zaczynamy, warto wybrać bukmachera z jak najniższą marżą, bo pozwoli to zmaksymalizować zysk z wypłacanych wygranych.

marża bukmacherska u polskich bukmacherów
Co to jest marża bukmacherska w zakładach sportowych?

Czym jest marża bukmacherska i dlaczego zawsze obowiązuje?

Marża bukmacherska jest swego rodzaju opłatą manipulacyjną pobieraną w zamian za świadczone usługi. Bukmacherzy często chwalą się, że ich marża jest najniższa na rynku, ale nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Źródłem przychodów bukmachera są zakłady o wcześniej dostosowanych kursach w określonej proporcji z włączeniem odpowiedniej marży. Pozwala to bukmacherowi na uzyskanie zysku w każdej sytuacji niezależnie od wyników drużyny.

Załóżmy, że na wygraną w jakimś tenisowym meczu obie strony mają równo po 50% szans. Oznacza to, że kurs zarówno na pierwszą, jak i drugą stronę jest równy – niech to będzie 2.0. My obstawiając wynik na jedną z nich mamy wrażenie, że mamy szansę na podwojenie swoich pieniędzy – otrzymanie 200% zaryzykowanych pieniędzy. Niestety, celem bukmachera jest zarobić i nawet w momencie naszej wygranej ten coś od nas pobiera – dokładniej marżę bukmacherską. Od naszej końcowej wygranej pobierane jest od 2 do 10%.

Przykład: przy wygranej 200 zł po obstawieniu 100 zł, kursie 2.0 i marży 5% na konto otrzymamy 190 zł.

Sts bonus bez depozytu
Darmowy bonus bez depozytu w STS. Kod promocyjny: BETONLINE

Jak się oblicza marżę bukmacherską?

Tak jak w przypadku większości obliczeń tego typu, można wykorzystać wcześniej przygotowany wzór. Do wyliczenia marży trzeba wziąć pod uwagę wszystkie kursy dla możliwych wyników. W piłce nożnej możliwe wyniki to remis, wygrana i przegrana. W tenisie możliwe wyniki to wygrana i przegrana. Marża może różnić się w zależności od wybranych wydarzeń, prestiżu rozgrywek i typu zakładów.

Pojęcie to odnosi się do całego zakładu, a nie tylko do wyniku czy strony, na które liczymy.

Przed wykonaniem obliczeń należy wyliczyć prawdopodobieństwo na każdy z możliwych rezultatów. Jeśli kurs na pierwszą drużynę wynosi 2 to szansę na jej wygraną możemy obliczyć dzieląc liczbę 1 przez 2.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
sts.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
efortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
betfan.pl600 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Szansa w tym przypadku wyniesie 0,5.  Tą samą czynność powtarzamy przy innych możliwościach – wygranej drugiej drużyny i remisie.

Szansa pierwszej drużyny: 1 / 2 = 0,5,

Szansa drugiej drużyny: 1 / 3,9 = 0,256,

Szansa na remis: 1 / 3,5 = 0.286.

Teraz wszystkie szanse dodajemy do siebie i otrzymujemy; 1.042. Jak widać wszystkie szanse nie wynoszą 1, a 1.042. Wynik mnożymy przez 100 w celu zamiany na procenty.

1.042 * 100 = 104.2%. W wyliczonym przykładzie marża wyniosła 4.2%

Który bukmacher ma najniższą marżę?

Przy wybieraniu bukmachera ze względu na najniższą marżę, należy pamiętać o tym, że marża bukmachera przy jednym wydarzeniu może być inna niż przy kolejnym. To samo tyczy się rożnych konkurujących ze sobą bukmacherów. Przy jednym wydarzeniu marża może być korzystniejsza u bukmachera numer 1, a przy następnym u bukmachera numer 2. Z reguły bukmacherzy starają się dotrzymywać stałej marży oscylującej około jakiegoś procenta.

Biorąc pod uwagę ofertę Polskich bukmacherów, według statystyk marże przedstawiają się tak jak poniżej:

  1. Fortuna – marża około 5 procent,
  2. eTOTO – marża około 5 procent,
  3. LvBET – marża około 6 procent,
  4. ForBET – marża około 7 procent,
  5. Totolotek – marża około 8 procent.

Do tego warto wiedzieć, które zakłady cechują się najniższą marżą. Warto zatem zwrócić uwagę na:

  • zakłady z dwoma możliwymi wynikami (np. zwycięstwo i porażka w tenisie),
  • zakłady jednostkowe/pojedynkowe o to kto pierwszy zdobędzie bramkę, jaki zawodnik pierwszy sfauluje itd,
  • zakłady na „over i under”, czyli kto i ile zdobędzie kartek, bramek, w jakim czasie skończy się pierwsza połowa,
  • handicapy w różnych dyscyplinach i pod różną  postacią.

Legalni bukmacherzy w Polsce oferują znacznie więcej niż jeszcze 2 lata temu. Konkurencja wśród zakładów bukmacherskich wymusza na nich oferowanie co raz lepszej oferty zakładów sportowych, wyższych kursów i jeszcze ciekawszych promocji i bonusów za darmo.

Site Footer