Zarabianie na zakładach bukmacherskich dla większości ludzi nie jest ani zarobkiem stałym, ani wysokim. Są jednak ludzie, którym udaje się w ten sposób uzyskiwać pokaźne i regularne przychody. W poniższym artykule pokrótce instruujemy, w jaki sposób należy rozliczać się z urzędem skarbowym z tytułu wygranych zakładów bukmacherskich oraz kiedy istnieje taki obowiązek.

Jak obliczany jest podatek w zakładach bukmacherskich?
Aktualnie obowiązujące w naszym kraju prawo podatkowe mówi, że podatek od wygranych w grach wzajemnych (potocznie nazywanych zakładami bukmacherskimi) płaci się wtedy, gdy jednorazowa wygrana wynosi więcej niż 2280 złotych. W takiej sytuacji kwota, jaką należy uiścić fiskusowi, wynosi 10% od wygranej kwoty. Każda wygrana opiewająca na kwotę mniejszą bądź równą 2280 złotych nie podlega opodatkowaniu.
Warto wspomnieć, że powyżej wymieniona kwota nie jest ani miesięcznym, ani rocznym limitem wygranych, jakie można uzyskać. W przypadku, gdy uzyskamy na przykład 20 wygranych po 1000 złotych każda, nie będziemy musieli opłacać podatku. Kwota 2280 zł musi być łączną kwotą wygranej na kuponie – musi również zawierać postawioną stawkę. W sytuacji, gdy zawieramy zakład za 1000 złotych i wygrywamy 2500 złotych, kwota opodatkowania będzie wynosić 2500, a nie 1500.
W momencie, gdy pojawia się obowiązek uiszczenia podatku, określoną kwotę potrąca organizator i przelewa na konto skarbówki. Osoba grająca otrzymuje do ręki kwotę pomniejszoną o podatek. Kwota podatku wykazywana jest w deklaracji podatkowej PIT-8AR. Gracz nie ma obowiązku zgłaszania wygranej do żadnych instytucji państwowych. Kompetencje w tym zakresie należą wyłącznie do organizatora.

Podatek od zakładów zawieranych u bukmacherów naziemnych
Kwestia podatku u bukmacherów naziemnych (czyli posiadających naziemne punkty do obstawiania) jest następująca: tego typu miejsca zobowiązane są do płacenia podatku od gier w wysokości 12%. Do tego typu firm zaliczają się w chwili obecnej cztery firmy: Totolotek, Milenium, Fortuna oraz STS. U bukmacherów naziemnych występują dwa rodzaje niezależnych podatków. Pierwszy z nich w wysokości 12% wliczany jest automatycznie w każdy zawierany zakład. Jeśli zawieramy zakład u bukmacherów naziemnych, każdy kupon zawiera zestaw następujących informacji:
-podatek odprowadzany przez bukmachera,
-„do zapłaty” – całkowity koszt zawartego zakładu,
-wkład – stawka, po której będzie postawiony zakład.
Sposób nazwania powyżej wymienionych pozycji może różnić się w zależności od tego, z usług którego z bukmacherów korzystamy. Nie istnieje sposób na to, by uniknąć płacenia podatku wynikającego z zawierania tego typu zakładów. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku podatku VAT uiszczanego wraz z zakupem produktów w sklepach – jest on każdorazowo doliczany do wszystkich kupowanych produktów.
Jak nie płacić podatku od zakładów bukmacherskich?
Jedyna możliwa opcja pozwalająca na niepłacenie podatku od gier to korzystanie z usług zagranicznych zakładów bukmacherskich. Najczęściej są oni zarejestrowani w tak zwanych rajach podatkowych, w których podatek od gier wynosi 0%. Jednak trzeba mieć świadomość, że korzystanie z nielegalnych bukmacherów w Polsce jest karane. Dlatego zdecydowanie lepiej grać w zakładach bukmacherskich, które posiadają zezwolenie Ministra finansów w naszym kraju.